BRANGIAUSIAS MŪSŲ TURTAS – PAŽEIDŽIAMIAUSIAS


Vaikai yra ypač neatsparūs prastam patalpų klimatui, nes jų plaučiai ir smegenys dar nėra visiškai išsivystę.


Vaikų kambariai dažnai yra blogiausia vieta dėl oro užterštumo. Kaip ir dėl nuodingų dalelių iš šaltinių visuose namuose, taip ir dėl daugumos žaislų ir elektroninių prietaisų, esančių daugybėje vaikų kambarių, gali būti išmetamos potencialiai kenksmingos medžiagos. Nauja danų apklausa atskleidė, kad apie pusės dalyvavusių šeimų vaikų kambariuose naktinė CO2 koncentracija viršijo rekomenduojamą ir kad beveik kas ketvirtame kambaryje CO2 lygis viršijo rekomenduojamą maksimalią normą tris kartus.

SIMPTOMAI

Oro užterštumas ir aukštas CO2 lygis gali lemti galvos skausmus, sutrikusį miegą ir išsekimą dėl sunkumų susikoncentruoti. Prastas patalpų klimatas gali ypač blogai paveikti vaikus dėl to, kad jie vis dar auga ir kvėpuoja greičiau nei suaugusieji.

SPRENDIMAI

Štai keletas paprastų būdų sumažinti CO2 lygį ir pagerinti patalpų klimatą vaikų kambariuose.

1.


Vėdinkite atidarydami daugiau nei vieną langą

Patalpų oro turinys – dujos, dalelės, biologinės šiukšlės ir vandens garai yra potencialios grėsmės sveikatai. Rekomenduojama namus vėdinti tris-keturis kartus per dieną bent po 10 minučių kaskart. Išvėdinkite savo vaikų miegamąjį ryte, kai jie žaidžia ir prieš einant miegoti naktį.

2.


Plastikas ne visada fantastiškas

Kai plastikas sušyla, gali išskirti nuodingus garus, todėl įsitikinkite, kad jūsų vaikų plastikiniai žaislai nelaikomi tiesioginėje saulės šviesoje. Taip pat nepalikite plastikinių daiktų ant grindų, jei turite grindinį šildymą. Laikantis ES reglamentų, turėtumėte atsikratyti visų iki 2007 metų pagamintų plastikinių žaislų, kadangi juose buvo rasta uždraustų cheminių medžiagų. Jei turite daugiau kambarių, galėtume paskatinti vaikus žaisti kitame, ne miegamajame, kambaryje. Tai leis sumažinti potencialiai kenksmingų teršalų kiekį ore. Patalpų klimatas taip pat gali pagerėti pastačius kai kuriuos augalus kambaryje, nes jie padeda sumažinti CO2 kiekį.

3.


Ribokite drėgmę, kovokite su erkutėmis

65 % visų europiečių džiovina rūbus viduje bent kartą per savaitę – o tai blogas įprotis. Džiūdami skalbiniai atiduoda savo drėgmę, dėl kurios gali atsirasti kenksmingas pelėsis ir drėgmė namuose, todėl, jei įmanoma, džiovinkite skalbinius kitur. Dėl tų pačių priežasčių įsitikinkite, kad vonios kambarys yra tinkamai ventiliuojamas. Dulkių erkutės labai mėgsta lovas, todėl reguliariai keiskite patalynę. Apsvarstykite galimybę pakeisti čiužinius bei pagalves, jei turite juos jau ilgą laiką. Įprasto dėvėto čiužinio viduje gali būti nuo 100 000 iki 10 milijonų erkučių, o 10 % dviejų metų senumo pagalvės svorio gali sudaryti negyvos erkutės ir jų išmatos. 

Norite sužinoti daugiau?

SUSITELKITE Į BENDRĄ VAIZDĄ

Kaip ir naujus kasdienius įpročius, svarbu sučiupti galimybes iš esmės pakeisti vidinį namų klimatą. Mes 90 % savo laiko praleidžiame būdami patalpose, iš kurių 2/3 praleidžiame savo namuose, todėl tai puiki vieta pradėti gerinti savo gyvenimo sąlygas viduje.

 

Patobulinkite savo dabartinę erdvę

Pagalvokite, kaip galėtumėte „įnešti lauką vidun“. Kadangi dauguma gyvename miesto aplinkoje, kažkiek atitolome nuo gamtos. Net toks žingsnelis kaip keletas vazoninių augalų, kurie žinomi kaip valantys orą, gali pagerinti patalpų aplinką. Be to, pagalvokite apie tai, kaip galėtumėte sukurti geresnį vaizdą į lauką sumaniai panaudodami langus ir duris.

Didinkite savo erdvę tinkamai

Keli papildomi kvadratiniai metrai jūsų namuose – puikus būdas pagerinti savo gyvenimą patalpose. Apsvarstykite palėpės renovaciją ar padidinimą ir teikite pirmenybę sprendimams, kurie įneša gryno oro ir dienos šviesos.

Kraustymasis

Kai ieškote naujų namų, nepamirškite, kad senesnis nekilnojamasis turtas gali turėti problemų, kurios paveiks patalpų klimatą. Pavyzdžiui, įsitikinkite, kad visi langai gali būti visiškai atidaromi ir yra veikiantys, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje. Be to, perdažydami rinkitės šviesesnę dažų spalvą. Taip sukursite veidrodinius paviršius, kurie geriau atspindės šviesą jūsų namuose.


DIENOS ŠVIESA GALI PAGERINTI JŪSŲ VAIKO MOKYMOSI GABUMUS IKI 15 %

Mokslas įrodė, kad klasėse, kuriose yra daug dienos šviesos, mokymasis yra daug efektyvesnis nei prasčiau apšviestose. Be abejonių, tai galioja ir namuose bei darbe.

KĄ GALIU PADARYTI?

Yra daug būdų įleisti į savo namus geresnio oro bei dienos šviesos. Kai kurie jų yra greiti ir lengvi, kiti – atima daugiau laiko, tačiau tokie patobulinimai patikimi ir ilgalaikiai.