PATALPŲ ORAS NĖRA TAI, APIE KĄ GALVOJATE


Patalpų oras gali būti užterštas iki penkių kartų daugiau nei lauko. Buvimas tvankiame ore gali sukelti fizinės sveikatos problemų: nuo akių niežėjimo, galvos skausmo ir sutrikusio miego iki astmos ir alergijų.


Regis, patalpų oras yra užterštas begaliniu sąrašu medžiagų. Į jį įeina viskas nuo išmetamo CO2 iki maisto dalelių gaminant, gyvūnų plaukų, vonios kambario, dušo ir skalbimo mašinų drėgmės. 65 % visų europiečių džiovina skalbinius viduje bent kartą per savaitę, o dėl to oras drėksta, ir apytiksliai vidutinė šeima kasdien pagamina dešimt litrų skysčių. Tyrimai taip pat parodė, kad vaikų kambariai dažnai yra labiausiai užteršti visame name. 45 % visų vaikų kambarių CO2 lygis per aukštas dėl nepakankamo vėdinimo.

SIMPTOMAI

Jei patiriate nuolatinius fizinius simptomus – čiaudulį, slogą, akių paraudimą ir galvos skausmą, kurie, regis, sušvelnėja, kai nesate namuose, tikėtina, kad tai atsiranda dėl prasto patalpų klimato. Gaminant maistą, valant, ir maudantis drėksta patalpų oras, o dėl to gali pradėti augti pelėsis, sukeliantis sveikatos problemų. Be to, kuo daugiau veiklos atliekama kambaryje, tuo daugiau dulkių ir kitų dalelių sujudinama ir paskleidžiama.

SPRENDIMAI

Pirmas žingsnis gerinant patalpų oro kokybę – pripažinti ir suprasti problemos mastą. Tai motyvuos prisiminti šiuos paprastus žingsnius siekiant turėti švaresnį orą.

1.


Vėdinkite atidarydami daugiau nei vieną langą

Patalpų oro turinys – dujos, dalelės, biologinės šiukšlės ir vandens garai yra potencialios grėsmės sveikatai. Rekomenduojama namus vėdinti tris-keturis kartus per dieną bent po 10 minučių kaskart, atidarant daugiau nei vieną langą. Taip pat išvėdinkite savo miegamąjį prieš eidami miegoti ir atsikėlę ryte.

2.


Valykite ir vėdinkite kilimus

... o dar geriau, atsikratykite jų. Stori kilimai ir baldai, pavyzdžiui, senos sofos, yra puiki dulkių erkučių ir bakterijų veisykla.

3.


Venkite drėgmės

Stenkitės nedžiovinti rūbų viduje. Jie išskiria drėgmę, dėl kurios gali atsirasti pelėsis, kuris yra pavojingas jūsų sveikatai. Dėl tų pačių priežasčių įsitikinkite, kad vonios kambarys yra tinkamai ventiliuojamas. Jei neturite galimybės džiovinti lauke, bandykite atidaryti langą greta džiovinamų rūbų – taip pašalinsite dalį perteklinės drėgmės.

Norite sužinoti daugiau?

SUSITELKITE Į BENDRĄ VAIZDĄ

Kaip ir naujus kasdienius įpročius, svarbu sučiupti galimybes iš esmės pakeisti vidinį namų klimatą. Mes 90 % savo laiko praleidžiame būdami patalpose, iš kurių 2/3 praleidžiame savo namuose, todėl tai puiki vieta pradėti gerinti savo gyvenimo sąlygas viduje.

 

Patobulinkite savo dabartinę erdvę

Pagalvokite, kaip galėtumėte „įnešti lauką vidun“. Kadangi dauguma gyvename miesto aplinkoje, kažkiek atitolome nuo gamtos. Net toks žingsnelis kaip keletas vazoninių augalų, kurie žinomi kaip valantys orą, gali pagerinti patalpų aplinką. Be to, pagalvokite apie tai, kaip galėtumėte sukurti geresnį vaizdą į lauką sumaniai panaudodami langus ir duris.

Didinkite savo erdvę tinkamai

Keli papildomi kvadratiniai metrai jūsų namuose – puikus būdas pagerinti savo gyvenimą patalpose. Apsvarstykite palėpės renovaciją ar padidinimą ir teikite pirmenybę sprendimams, kurie įneša gryno oro ir dienos šviesos.

Kraustymasis

Kai ieškote naujų namų, nepamirškite, kad senesnis nekilnojamasis turtas gali turėti problemų, kurios paveiks patalpų klimatą. Pavyzdžiui, įsitikinkite, kad visi langai gali būti visiškai atidaromi ir yra veikiantys, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje. Be to, perdažydami rinkitės šviesesnę dažų spalvą. Taip sukursite veidrodinius paviršius, kurie geriau atspindės šviesą jūsų namuose.


GYVENANT DRĖGNUOSE IR
APIPELIJUSIUOSE NAMUOSE
ASTMOS RIZIKA PADIDĖJA 40 %

Bloga patalpų oro kokybė gali sukelti arba apsunkinti kvėpavimo problemas ir alergijas.

KĄ GALIU PADARYTI?

Yra daug būdų įleisti į savo namus geresnio oro bei dienos šviesos. Kai kurie jų yra greiti ir lengvi, kiti – atima daugiau laiko, tačiau tokie patobulinimai patikimi ir ilgalaikiai.