Kaip namuose pagerinti oro kokybę?

Tema: patarimai
Autorius: Grant Sneddon, 2018 lapkričio 14

Visi žinome, kad užterštas lauko gali pakenkti sveikatai. Tačiau, ar susimąstėme, kad oras namuose taip pat gali būti didelė problema? Pasaulinė sveikatos organizacija nustatė, jog patalpų oro kokybė dažnai būna 2-5 kartus prastesnė negu oro lauke.

Smulkios užteršto oro dalelės gali patekti į mūsų plaučius ir sukelti dirginimą ar uždegimą. Taip pat padidėja astmos priepuolių, insultų, širdies smūgių ir kitų sunkių ligų rizika. Vaikai, senjorai ir žmonės, sergantys širdies ar kvėpavimo ligomis, yra ypatingai jautrūs užteršto patalpų oro žalingam poveikiui. Kadangi 90 procentų savo laiko mes praleidžiame patalpose, švarus patalpų oras būtų naudingas visiems.

Patalpų teršalus galime suskirstyti į tris kategorijas:

Astmos ir alergijų sukėlėjai - biologinės dalelės, susidarančios iš pelėsio, dulkių erkučių, žiedadulkių, dūmų, kambarinių gyvūnų pleiskanų - gali išprovokuoti alergines reakcijas. Pelėsis dažniausiai atsiranda vonios kambariuose ir prastai vėdinamuose miegamuosiuose, tuo tarpu dulkių erkutės ir kambarinių gyvūnų pleiskanos kaupiasi ant grindų, baldų ir audinių.

Lakieji organiniai junginiai (LOJ) - apima natūralias ir sintetines chemines medžiagas, atsirandančias iš valiklių, oro gaiviklių, dažų, klijų ir rišliųjų medžiagų, sintetinių kvepalų ir kosmetikos. Tyrimai parodė, jog LOJ gali dirginti plaučius, ypatingai vaikams.

Degimo teršalai - tai dujos ar dalelės atsirandančios iš degančių medžiagų, pvz. židinio, šildytuvų, orkaičių, vandens šildytuvų bei džiovyklių. Išskiriamų teršalų rūšis ir kiekis priklauso nuo to, kaip įrenginys ar prietaisas prižiūrimas, koks kuras jam naudojamas ir ar geras jo vėdinimas. Dažniausiai pasitaikantys degimo teršalai yra anglies monoksidas ir azoto dioksidas.

Tai kaip gi orą namuose padaryti šviežesnį? Štai keletas paprastų būdų.

Nusiaukite batus

Ant avalynės namo galima parsinešti įvairiausių nemalonių dalykų, tokių kaip pesticidai, žiedadulkės, šunų išmatos bei dulkės. Tegul tai kas iš lauko nepatenka į kambarius - nusiaukite batus iškart įžengę į namus, palikite juos šalia lauko durų ar prieangyje. Nepagalėkite pinigų tvirtam durų kilimėliui, taip sumažinsite į namus patenkančio purvo ir teršalų kiekį.

Išvėdinkite namus

Geras vėdinimas be galo svarbus norint išlaikyti švarų patalpų orą, be to, tai greita ir nieko nekainuoja! Atverkite langus kada tik galite, kad namuose cirkuliuotų šviežias oras. Kamino principas - paprastas ir greitas būtas efektyviai išvėdinti namus nenaudojant mechaninio vėdinimo. Reikia tiesiog atidaryti langus, esančius aukščiau, pvz. stogo langus, ir langus, įrengtus žemiau, tokiu būdu gaivus oras bus tarsi įtraukiamas į namus. Šiltas oras kyla ir yra ištraukiamas pro aukščiau esančius langus, o šviežias vėsesnis oras įtraukiamas į pastatą, taip pakeisdamas šiltesnį. Toks būdas ypač naudingas, jei turite stogo langus virtuvėje - greitai išvėdinami maisto ruošos kvapai ir drėgmė. Panašus principas naudojamas vėdinant visą namą - atveriami apatinio ir viršutinio aukšto langai paliekant atidarytas vidaus duris ir leidžiant orui laisvai cirkuliuoti. Net giliausią žiemą, kai tokiu būdu galima vėdinti vos keletą minučių, šis vėdinimo būdas be galo efektyvus.

Apsirūpinkite kambariniais augalais

Kambariniai augalai yra nepamainomi teršalų naikintojai Jie ne tik suteikia namams gyvybės ir spalvų, bet yra ir natūralūs oro filtrai, sugeriantys žalingas dalelytes, pvz. benzeną, formaldehidą bei amoniaką. Galvoti vyrukai iš NASA sudarė geriausiai orą valančių augalų sąrašą, kuriame minimi tokie augalai kaip vėzdūnė, kuokštinis chlorofitas, dipsis, Benjamino fikusas.

Prižiūrėkite savo keturkojus bičiulius

Kambariniai gyvūnėliai vieni didžiausių užteršto namų oro kaltininkų. Dėl plaukų ir negyvos odos ląstelių (pleiskanų) didėja alergenų lygis. Prižiūrėkite savo gyvūnėlių kailį reguliariai, taip sumažinsite plaukų bei šerių kiekį ore ir ant kilimų bei minkštų paviršių.

Nušveiskite vonios kambarį

Pelėsis labai greitai plinta ant plytelių ar plastikinės dušo užuolaidos. Reguliariai valykite, kad pelėsio sporos neplistų. Įsitikinkite, kad vonios kambarys gerai vėdinamas, nes pernelyg drėgnas oras sudaro itin palankias sąlygas daugintis pelėsiui bei tarpti dulkių erkutėms.

Dažnai keiskite patalynę

Dulkių erkutės mėgsta slėptis pataluose, todėl kartą per savaitę skalbkite patalynę. Jeigu sergate astma, naudokite kokybiškas pagalves bei antčiužinius, kuriuose nesiveisia dulkių erkutės.

Nepriekaištingai švarios grindys

Dulkių erkutėms patinka ir kilimai, todėl reguliariai juos išsiurbkite. Pagalvokite apie didelės siurbimo galios siurblį su HEPA kietųjų dalelių filtru ir vienkartiniais maišeliais. Galingi filtrai sulaiko ir mikroskopinio dydžio, ir didesnes daleles, todėl šios neišmetamos į aplinką siurbimo metu. Taip pat nebloga idėja kartkartėmis pasisamdyti profesionalų kilimų valytoją ir išvalyti tas kilimų ir kiliminių dangų vietas, kur nepasiekia paprastas siurblys - pašalinti giliau glūdinčias dulkes ir sporas.

Naudokite aplinkai draugiškus valiklius
Daugelis valymui skirtų priemonių išskiria LOJ ir dujas. Šiais laikais parduotuvėse tikrai nesunku rasti efektyvių ekologiškų netoksiškų valiklių. Panaršykite po „Pinterest“, rasite gausybę idėjų, kaip natūralius valiklius pasigaminti patiems. Nustebsite sužinoję, ką gali actas, soda ir citrinos!