Viskas ore: kaip tinkamai pasirūpinti namų klimatu ir sukurti sveiką bei produktyvią aplinką

Tema: patarimai

Augustė Radvilavičiūtė, 2020 balandžio 20

Visas pasaulis dabar telpa namuose: dėl susiklosčiusių aplinkybių išorės gyvenimui persikėlus į asmeninę erdvę, ypač svarbi tampa vidinė aplinka, kurioje šiuo metu ilsimės, dirbame, mokomės, pramogaujame bei leidžiame kasdienybę. Dar iki dabartinės situacijos tyrimais buvo nustatyta, kad net 90 proc. mūsų laiko prabėga užsidarius viduje, todėl esame patalpų karta, susidurianti su nuolatiniu dienos šviesos ar gryno oro trūkumu. Mokslas įrodė – šis stygius sukelia žalą sveikatai, savijautos pablogėjimą ir produktyvumo mažėjimą. Todėl specialistai dalijasi patarimais, kaip rūpintis aplinka, kurioje gyvename, ir išlikti sveikais, laimingais bei darbingais.

Namų klimatas lemia mūsų sveikatą ir gerą savijautą, o jo vaidmuo – daug reikšmingesnis, nei dauguma mano. Tuo įsitikinęs didžiausio stogo langų ir jų priedų gamintojo pasaulyje „VELUX“ generalinis direktorius Baltijos šalims Dmitrijs Astašonoks, priduriantis: tyrimai rodo, kad prasta vidaus oro kokybė ir dienos šviesos stygius ne tik mažina darbingumą dešimtadaliu, bet ir kelia ligų riziką. 

„Tai ypač svarbu šių dienų kontekste. Daugėja rizikų lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, o gyvenant drėgnuose namuose, kuriuose yra pelėsio, astmos rizika išauga iki 40 proc. Prastas patalpų oras gali sukelti alergijas, kvėpavimo problemas, jas apsunkinti. Įrodyta, kad klimatas viduje neretai yra užterštas nuo dviejų iki penkių kartų daugiau nei lauke“, – apie pavojus namuose kalba D. Astašonoks. 

Būsto erdvės, anot eksperto, kurios susiduria su didžiausia užteršto oro rizika, yra vaikų kambariai. D. Astašonoks teigimu, nuodingos dalelės, iškvepiamas anglies dvideginis atžalų miegamuosiuose dažnai sutelkia didžiausią kenksmingų medžiagų koncentraciją namuose. 

„Dauguma žaislų ir elektronikos prietaisų, kurių pilni vaikų kambariai, tampa užterštumo šaltiniu. Jie išskiria potencialiai kenksmingas medžiagas, o kartu su anglies dvideginio pertekliumi gali lemti galvos skausmus, miego sutrikimus, sunkumus susikoncentruoti. Augdami vaikai kvėpuoja dažniau nei suaugusieji, todėl prastas patalpų klimatas geba jų sveikatą paveikti itin neigiamai“, – komentuoja įmonės atstovas.

Idėjos nušvinta dienos šviesoje  

Pabrėždamas tinkamo namų klimato svarbą darbui, D. Astašonoks siūlo remtis skaičiais, kuriuos atskleidė „VELUX Group“ atliktas tarptautinis „Sveikų namų barometro“ tyrimas. Anot jo, daugiau nei 60 proc. gyventojų pastebi, kad dienos šviesa turi teigiamos įtakos jų produktyvumui. Skaičiai atskleidžia, jog pastatų inovacijos lemia išaugusį darbingumą biuruose, padidėjusią vidinę motyvaciją, mažiau nedarbingumo dienų. 

„Dėl tinkamo patalpų klimato ir temperatūros, geros vidinio oro kokybės bei dienos šviesos darbingumas kyla 15 proc. Septyniems iš dešimties iš lauko sklindanti šviesa pagerina nuotaiką, o dėl jos stygiaus 15 proc. žmonių jaučiasi liūdni. Saulė mums būtina – ji yra energijos, laimės ir sveikatos šaltinis, o visų šių veiksnių visuma neabejotinai užtikrina kokybišką gyvenimą kiekvienam, didžiąją laiko dalį praleidžiančiam viduje“, – įsitikinęs bendrovės atstovas.

Vidaus patalpose itin svarbu užtikrinti reikiamą dienos šviesos patekimą, temperatūrą ir drėgmės lygį. D. Astašonoks taip pat rekomenduoja tinkamai pasirūpinti dirbtiniu apšvietimu bei vėdinimu. 
 
Įsileiskite permainų vėjus 
 
Yra daugybė būdų, kaip namus pripildyti geresniu oru bei dienos šviesa. Pirmiausia, pašnekovas pataria patalpas vėdinti atidarius daugiau nei vieną langą, 3-4 kartus kasdien po 10 minučių. Tai daryti geriausia ryte ir prieš einant miegoti, o toks šviežio oro gūsis pašalina namuose besikaupiančias sveikatai kenksmingas dujas, įvairias daleles, biologines šiukšles bei vandens garus. 

„Per stoglangius į namus patenka daug daugiau dienos šviesos ir erdvės apšviečiamos efektyviau nei su fasadiniais langais. Todėl stogo langus žmonės įsirengia ir vieno aukšto namuose, siekiant užtikrinti papildomą lauko apšvietimo ir gryno oro šaltinį. Kuo namai daugiau įstiklinti, tuo juose didesnis erdvės pojūtis, o stoglangiai gali teikti ramybę bei poilsį akims, atsiverdami į miesto ar gamtos peizažus“, – sako D. Astašonoks. 

„VELUX“ generalinis direktorius Baltijos šalims taip pat pataria valgomąjį ar darbo stalą pastatyti kuo arčiau lango, valyti bei vėdinti kilimus, o senos sofos – atsikratyti, nes joje kaupiasi dulkių erkutės ir bakterijos. D. Astašonoks tikina – reiktų vengti rūbus džiovinti viduje, nes taip namuose kaupiasi drėgmė bei pelėsis, o nenaudojami neišjungti elektros prietaisai skleidžia chemikalus, bloginančius vidinį klimatą.