Mansardos pertvarkymas: 15 + 1 veiksmas stilingai palėpei sukurti 

Ieškant naujo būsto, verta apsvarstyti visus poreikius – ne tik tuos, kuriuos turi dabar, bet ir tuos, kurie galbūt atsiras ateityje. Jei jauti, kad patrauklaus varianto plotas yra per mažas arba, manai, kad netrukus prireiks daugiau vietos, tai nebūtinai reiškia, kad turėtum tęsti būsto paieškas. Gali būti, kad ką tik radai tai, ko ieškojai... 

Mansardinės patalpos – šaunus pasirinkimas 

Yra keletas būdų padidinti grindų plotą. Bene paprasčiausias ir akivaizdžiausias iš jų – palėpės pertvarkymas. Kad galėtum tuo įsitikinti, surinkome šiek tiek svarbios informacijos, kuri nukreips teisinga linkme ir padės išvengti nemalonių staigmenų ateityje.

Svarbi kiekviena detalė 

1. Jei tavo būstas per mažas (pagausėjo šeima arba kartu gyvenantiems vaikams reikia atskirų kambarių), parduoti turimą nekilnojamąjį turtą ir įsigyti naują – ne vienintelė galimybė. Alternatyva – mansardos renovacija. Jei nuspręsi tai padaryti, tau nereikės palikti mylimų namų ar rajono, atsisveikinti su draugais, o vaikams – keisti mokyklos. 

2. Skirk pakankamai laiko mansardos renovacijos planavimui. Pirmiausia kreipkis į vietos valdžios institucijas ir sužinok, kas leidžiama, o kas ne. Taip pat verta apsilankyti vietos vyriausiojo architekto biure ir gauti informacijos.  

3. Net jei pagal įstatymus neprivalai turėti patvirtinto pastato plano ir į procesą įtraukti architekto, vis tiek kreipkis į jį, jei tik gali. Architektas ne tik pasiūlys įvairių variantų, bet ir turės ryšių su tokiais specialistais kaip gruntų mechanikos inžinieriai, įrangos bei medžiagų pasirinkimo rekomendacijas teikiantys inžinieriai bei statybinės medienos apsaugos ekspertai, kurie gali tiksliai įvertinti tavo namo būklę. Tai svarbu ir todėl kad turi žinoti, kokių apribojimų gali atsirasti pertvarkant palėpę. Tačiau prieš visa tai atlik namo patikrą ir nuspręsk, ar mansardą apskritai galima paversti gyvenamąja erdve. Sudaryk paprasčiausią kontrolinį sąrašą, kuriame būtų tokie klausimai kaip „Ar lubų aukštis siekia 2 metrus?”  

4. Susipažinęs (-usi) su vietos statybos reglamentais ir įvertinęs (-usi) namo būklę bei savybes, gali imtis savo idėjų įgyvendinimo. Paprasčiausias būdas tai padaryti – pasitelkti architektą, kaip dažnai reikalaujama pagal įstatymus. Bet kuriuo atveju rinkis tą architektą, kuris turi daug patirties mansardos pertvarkymo srityje, o svarbiausia – yra atviras idėjoms ir įsiklauso į tavo poreikius.

5. Užbaigus projektavimą reikėtų sudaryti išlaidų sąmatą. Paprasčiausias būdas tai padaryti – gauti statybos rangovų pasiūlymus dėl kiekvieno įgyvendinimui būtino darbo. Kreipkis į keletą statybos rangovų. Preliminarų įgyvendinimo išlaidų apskaičiavimą galima atlikti remiantis gautų paslaugų kainų vidurkiu.

6. Jei turi rinkos kainomis pagrįstą išlaidų sąmatą ir ji atitinka tavo finansines galimybes, gali imtis rekonstrukcijos. Tačiau patirtis rodo, kad įgyvendinant projektą, dažnai atsiranda nenumatytų darbų, kurie bendrąsias sąnaudas padidina iki 20 procentų. Papildomų išlaidų tikimybę galima sumažinti iki minimumo, parengus išsamų įgyvendinimo planą, tačiau turėk omenyje, kad vis tiek gali susidurti su nenumatytomis aplinkybėmis.

7. Kalbant apie įgyvendinimą, yra du būdai. Pirmasis – ieškoti specialistų ir sudaryti su jais sutartis dėl kiekvieno darbų etapo. Akivaizdus šio būdo pranašumas – mažesnės išlaidos. Tačiau tai reiškia, kad būsi atsakingas (-a) už darbų planavimą ir dėl vėlavimo iškilusių problemų sprendimą. Kita galimybė – samdyti rangovą. Tai atsieis brangiau, tačiau nereikės gaišti brangaus laiko renkantis specialistus, planuojant darbus ir, kas, ko gero, sunkiausia, tvarkytis su vėlavimu.

8. Galbūt tai klišė, tačiau kiekvienas statybų rangovas ar specialistas pasižymi dviem iš šių trijų savybių:speed; darbai atliekami kaip įmanoma greičiau, maža paslaugų kaina, aukšta darbų kokybė.
Turi nuspręsti, kurios dvi iš jų tau svarbiausios. Mūsų nuomone, paskutinė. Palėpės pertvarkymas yra ypatingas statybos tipas, reikalaujantis didelės patirties ir įgūdžių.

9. Planas. Būk geras šachmatininkas (ė) ir visada galvok keliais žingsniais į priekį. Jeigu dabar nustatysi durų, langų ir šviestuvų vietą, o elektros tinklą įrengsi pagal būsimus poreikius, vėliau bus lengviau perstatyti sienas ar baldus. Nepamiršk ir sandėliavimo patalpų išdėstymo, kuris palėpėse su nuožulniomis lubomis gali būti gana keblus.

10. Patekimas į viršutinį aukštą. Vietą laiptinei parink sumaniai. Įsitikink, kad norint užlipti į viršų, nereikės pereiti per visą namą. Venk nereikalingų koridorių. Suplanuok patogią laiptinę. Pagalvok apie vyresnius ir (arba) jaunesnius šeimynykščius. Pakopos aukštis neturėtų viršyti 17 cm, tačiau turėtų būti apie 16 cm. Nepamiršk turėklų. 

11. Planuodamas (-a) konkrečias vietas stogo langams įrengti, įsitikink, kad parapeto aukštis pakankamas. Be to, nepamiršk, kad pro langą turėtų būti patogu žiūrėti tiek sėdint, tiek stovint. Jei apatinė rėmo dalis per aukštai, pro langą galėsi žiūrėti tik pakėlęs (-usi) galvą, todėl jausmas bus toks, tarsi būtum duobėje ar šulinyje. Viršutinė rėmo dalis taip pat neturėtų būti per žemai, antraip galėsi žiūrėti tik žemyn. Kalbant apie stogo langų dydį, rinkis kuo didesnius arba naudok kelių langų sprendimus, nes vėliau negalėsi jų pakeisti, jei pasirodytų per maži. 

12. Nors stogo langai puikiai apšviečia mansardos erdves, iš anksto suplanuok, kaip reguliuosi šilumos ir šviesos kiekį jose. Pasirūpink tinkamais apsaugos nuo saulės gaminiais, pavyzdžiui, VELUX išorinėmis žaliuzėmis langams, kurie gali būti automatizuoti ir maitinami saulės arba elektros energija. Taip elgdamasis (-asi) gali net išvengti būtinybės naudoti kondicionierių. Tačiau turėk omenyje, kad vidinės užuolaidėlės neišsprendžia apsaugos nuo šilumos problemos, tai padaryti gali tik išorinės. 

13. Projektuodamas (-a) apšvietimą pasinaudok keliomis gudrybėmis. Pirma, dėl nuožulnių lubų paviršių galima išvengti tradicinio apšvietimo įrengimo ant lubų, todėl galėsi naudoti sienines konsoles, pakreipiamus bei įleidžiamus šviestuvus ir (arba) paslėptą šviesos diodų apšvietimą. Antra, gali pasinaudoti natūralia šviesa įsirengdamas (-a) langus, jau nekalbant apie tai, kad užuolaidėlės yra geras būdas reguliuoti ir pritemdyti šviesą. Tiesiog įsitikink, kad išnaudoji išskirtinius palėpės privalumus. Pavyzdžiui, net ir matomą medinę palėpės konstrukciją galima panaudoti šviestuvams įrengti. 

14. Vienas iš būdingų palėpės bruožų yra tai, kad joje yra žemų erdvių ir nišų, kurių iš pradžių, atrodo, neįmanoma panaudoti. Išnaudok jas daiktams laikyti, kad likusiose erdvėse būtų laisviau. Nepaslėpk patalpose matomos stogo konstrukcijos. Mediniai konstrukciniai elementai suteikia erdvei ypatingos nuotaikos, nesvarbu, ar paliksi juos natūralius, ar nudažysi. 

15. Taip pat turėtum atidžiai suplanuoti vonios kambario vietą. Geriausia būtų, jei naujasis vonios kambarys būtų virš apačioje esančio vonios kambario. Taip išvengsi daug pjaustymo ir su inžinerinėmis sistemomis susijusių darbų. 

 Tu ne vienas (-a) 

Jautiesi šiek tiek priblokštas (-a) visos šios informacijos? Tai visiškai normalu. Jei reikia pagalbos, kreipkis į VELUX įmonę. Daugiau nei 80 metų kaupdami namų aprūpinimo dienos šviesa bei gaiviu oru patirtį sukūrėme galybę įvairių gaminių ir priedų, atitinkančių kiekvieno poreikius. Jei esi nusiteikęs (-usi) eiti toliau ir nori peržiūrėti daugiau idėjų, spustelėk toliau pateiktą nuorodą. 

Skaityk daugiau straipsnių

VELUX stogo langų sprendimai turi papildomų privalumų

Sužinok, kokių!

Kodėl VELUX?

Transformuojame erdves

Mūsų dienos šviesos sprendimai padeda įgyti papildomos gyvenamosios erdvės po stogu ir suteikia neprilygstamų pokyčių tavo namams, savijautai ir erdvės pojūčiui.

Didesnė namų vertė 

Gali būti tikras (-a), kad investicija į VELUX gaminių sprendimus padidins tavo nuosavybės vertę ir atsipirks su kaupu.

Ramybės jausmas tavo namuose

Turime platų užuolaidėlių bei žaliuzių, atsarginių dalių ir medžiagų remontui asortimentą, todėl užtikriname, kad suteiksime tau geriausią įmanomą patirtį.

Mes pasiruošę tau padėti

Mūsų komanda nori užtikrinti visišką tavo pasitenkinimą, todėl konsultuosime tave nuo to momento, kai su mumis susisieksi, iki pat baigiamojo etapo – montavimo.

Neabejotina kokybė

Tavo poreikiai – mūsų kompasas. Nuo 1941 m. nuolat kuriame ir tobuliname savo produktus ir gaminame juos taip, kad jie tarnautų ilgus metus.

Atsakingas pasirinkimas

Savo gyvenimo kokybę gali pagerinti naudodamas (-a) tvarius sprendimus, kurie naudingi ir tau, ir planetai.